Podpořené projekty
Zapomenuté příběhy 2023
Spolek přátel umění Mladá Boleslav
Eva Pinkasová
Příběh závěsu v Domě kultury
Mladoboleslavský Spolek přátel umění se snaží pečovat o kulturní dědictví našeho regionu. Mladá Boleslav se mohla pyšnit jedinečným výtvarným dílem, které se však nedochovalo.
Velký sál Domu kultury zdobilo přibližně dvě desetiletí monumentální textilní panó (dekorativní obraz) od vynikajícího boleslavského výtvarníka akad. malíře Stanislava Kováře (1931–2017). Dílo vzniklo v roce 1972 a řadí se mezi úspěšné Kovářovy realizace v architektuře. Závěs vznikl v národním podniku TIBA Josefův Důl za spolupráce technologa Ladislava Bohuslava pomocí výtvarných technik tisk na vlně a ruční tisk. Rozměr díla byl úctyhodný: výška 8 metrů, délka 40 metrů! Dílo neslo název „1 000 let Mladé Boleslavi“ a zobrazovalo stylizované pamětihodnosti města a okolí a také básnické texty Františka Hrubína.
Závěs byl na počátku devadesátých let sejmut, údajně kvůli červené barvě, která po sametové revoluci přestala být v módě, protože připomínala dobu nesvobody. Vlněný materiál napadli moli a došlo k jeho nenávratnému poškození. Mimořádné dílo můžeme dnes obdivovat jen z fotografií. Paradoxem zůstává, že nyní je původní závěs nahrazen textilií podobné, a to vínové barvy.
Závěs Stanislava Kováře z Domu kultury Mladá Boleslav, ze sborníku Mladá Boleslav od minulosti k dnešku, vydáno 1974, foto Vladimír Hanzl
Špindlerovská fara
Příběh špindlerovské fary
Eljon o.p.s
Byla vydána knižní publikace Příběh špindlerovské fary. Zaměřuje se na historii duchovního života a významu fary ve Špindlerově Mlýně. Fara vznikla v roce 1793 spolu s dřevěnou kaplí sv. Petra. Později byla nahrazena zděným kostelem dokončeným v roce 1807, který se stal centrem duchovního života obyvatel.
Duchovní správci se střídali dle historických událostí. Významnou postavou byl Hermann Krische, první duchovní správce, který působil do roku 1816. Za válek byla fara i kostel ohroženy, zvony byly opakovaně zabaveny pro válečné účely. Po roce 1945 duchovní správu narušil odsun německého obyvatelstva a komunistický režim, který duchovní často omezoval nebo perzekvoval.
Po roce 1990 došlo k obnově farnosti. Významným farářem byl Jiří Šlégr, který inicioval rekonstrukci fary na duchovní centrum Eljon. Eljon poskytuje prostor pro modlitby, kulturní akce a misijní činnost. Dnes je fara i kostel místem pro bohoslužby a tradice, jako je Tříkrálová slavnost, Noc kostelů či poutě na Sněžku.
Dokument zdůrazňuje propojení historie fary s místní komunitou a jejím duchovním i kulturním vývojem.
Příběh nalezených fotografií z první světové války
Denisa Legnerová Jandová
Cílem je hledat příběhy z minulosti, které je potřeba uchovat nebo dokonce najít, příběhy rodin, artefakty nalezené na půdě, fotografie s příběhem, vzácné rarity vztahující se k lokalitě Mladoboleslavska.
Paní Legnerové Jandové se dostaly do ruky dvě sto let stará fotoalba manželova pradědečka. Podle jejích slov to bylo jako držet v rukou poklad. Příběh je zajímavý svou tajemností – podobných fotografií existuje stále velké množství, ale postupně zanikají.
Vojtěch Brožek (1894–1969) byl architekt, který svůj kariérní i soukromý život spojil s městem Mladá Boleslav. Svého času úzce spolupracoval se známým funkcionalistickým architektem Jiřím Krohou. Po čase se ale jejich cesty, kvůli odlišným názorům na architekturu, rozešly. Brožek chtěl, aby jeho budovy byly příjemné pro jejich uživatele. Naproti tomu pro Krohu byla prioritní hmota.
Narodil se v Rovensku pod Troskami a do Mladé Boleslavi se přiženil. Léta žil v jednom z domů na Českobratrském náměstí, který bohužel už nestojí. Jeho asi nejvýznamnější stavbou v Mladé Boleslavi je budova současné Obchodní akademie v MB.
Brožek bojoval za první světové války v Albánii a Bosně a Hercegovině, pravděpodobně z těchto končin pocházejí následující fotografie, zachycující vojáky během běžného dne, stejně tak i domorodé obyvatelstvo a tamní krajinu.
Na fotografii je Vojtěch Brožek
Nové vize 2021
Renomovaná umělkyně Kateřina Šedá uspěla s projektem Tvařte se normálně!, který pomocí deseti participativních performancí na velkoformátových fotografiích zdokumentuje deset různých komunit obyvatel Mladé Boleslavi a pokusí se tak analyzovat specifika města a vytvořit jeho netradiční kroniku.
Lidé se budou moci těšit také na scénické zpracování České mše vánoční Jakuba Jana Ryby, kterou v Městském divadle Mladá Boleslav připraví díky úspěchu ve výzvě Spolek přátel umění Mladá Boleslav, jenž zapojí také žáky základních uměleckých škol.
Pátým podpořeným subjektem je nezisková organizace Post Bellum, která do projektu Pamětníci ombardování Mladé Boleslavi vzpomínají zpracuje osobní příběhy současných i bývalých obyvatel města, kteří byli svědky tragických událostí 9. května 1945.
Muzeum Mladoboleslavska zaujalo porotu on-line encyklopedií Mladé Boleslavi, platformy ke sdílení a šíření informací zpracovávaných v paměťových institucích regionu a jejich popularizaci.
Porota ocenila rovněž komplexně pojatý projekt Kultura na venkov!, který připravila SOŠ a SOU Horky nad Jizerou, a který propojuje divadlo, děti i seniory z institucí v regionu.
Posledním projektem, který porota vybrala k podpoře, je cyklus koncertů klasické hudby Rok na čtyři doby, jenž předložil spolek 4ART s cílem představovat pravidelně v Mladé Boleslavi špičku české i světové hudební scény v pečlivé dramaturgii Miroslava Sekery.